Maden Mah. Kilyos Cad. Seher Sok. No.21 Sarıyer, İstanbul
T. +90 (212) 342 0006 - C. +90 (554) 557 6437
info@abcanaokulu.com
English Türkçe

Erken Çocuklukta Mastürbasyon

26 06 2015 010047masturbasyon Ve Cocuklar

Erken Çocuklukta Mastürbasyon

Mastürbasyon hakkında konuşmak, çoğu anne-babayı rahatsız ediyor, insanların çoğunluğunu mastürbasyon yapan ya da hayatının bir döneminde yapmış olan araştırmalara rağmen? Mastürbasyon, çok genç yaşta çocukların katıldığı normal bir aktivitedir – penislerini tutan erkek fetuslar bile gözlemlenmiştir.  Endişe etmeniz için hiçbir tıbbi sebep yoktur: mastürbasyon hamileliğe, cinsel yolla bulaşan enfeksiyona veya acı vermeye yol açamaz. Mastürbasyonun çocuğa zarar verebilecek düşüncesi tamamen insanların kendi bedenlerine dokunmaktan keyif aldıkları için utanç verici bir şey yaptıklarını hissettiren bir damgalamadan kaynaklanıyor.

Erken çocukluk döneminde mastürbasyon zayıf ahlaki bir yapının işareti olarak görülüyordu. Bazı önleyici yöntemler zararsızdı, ancak diğerleri korkunçtu: çocuklar ve gençlerin cinsel organlarına dokunmalarını ve “doğal olmayan” cinsel dürtülere maruz kaldıkları için cezalandırmalarını engellemek için tuhaf cihazlar satıldı.Bazı ebeveynler, çocuklarını uyarıldıklarında cinsel organları çizen ya da bu alanlara dokunmaya çalışan parmaklarını tutan çivili metal giysiler giymeye zorladı. O günden beri çok yol kat ettik, ancak mastürbasyon hala zor ve bazen tartışmalı bir konudur.

26-06-2015-010047masturbasyon-ve-cocuklarÇocuklar Mastürbasyon Yaparsa Durumun Normal Olduğunu Anlamak Onun İçin Önemli mi?

Küçük çocuklar, bedenlerini keşfetmek ve nasıl çalıştıklarını öğrenmek istemeleri çok normal bir süreçtir. Ebeveynlerin tepkileri, çocukların utanmadan bedenlerini tanımasına yardımcı olması gerekmektedir. Mastürbasyon, çocuklar uyku halindeyken kendini rahatlatıcı bir davranış olabilir. Çocuklar mastürbasyonla bedenleri hakkında bir mülkiyet hissi kazanabilirler. Daha sonra hayatta olan bir eş ile cinsel olarak aktif olduklarında cinsel öz farkındalıkları, ihtiyaçlarını partnerlerine iletmelerine yardımcı olur, böylece daha tatmin edici bir cinsel ilişkiden keyif alabilirler.

Her yerde değil !

Sevgili Yaşlı Keriman Teyze oturma odasında oturuyor ve dört yaşındaki Nimet de kanepede oturuyor, etrafında kıpır kıpır ve kısa süre sonra yüzünde o mutlu görünüyor. Odadaki diğer yüzler kırmızıya dönüşür. Mastürbasyon yapan herkesin şahit olması, yetişkinleri utandırıyor. Çocuğunuzun eylemleri hakkında yargıda bulunmaksızın, aslında kendisine “özel kısımları” (tuvalete giderken olduğu gibi) ile ilgili herhangi bir şeyin özel olduğunu söylemeniz gerekir. Bunu öğretilebilir bir an olarak kullanın ve çocuğunuzun “sizi göremediğiniz yerlere gitmesini” istediğinizi açık bir şekilde açıklayın. Genellikle çocuğunuz etkinliği durdurmayı seçecek ve böylece size yakın kalabilecektir. . Normal toplumsal yaşama, insanların kendi zevklerini genellikle başkalarının duygularına saygıdan feragat etmelerini (veya kendi hislerini bastırmalarını) gerektirir. En iyi yaklaşım, çocuğu daha sosyal açıdan kabul edilebilir bir etkinliğe sürüklemektir.

-Dengeli bir benlik saygısı oluşturun. Birçok cephede kendileri hakkında iyi hisseden çocuklar (ev, arkadaşlar, okul, aktiviteler), alışılmış genital uyarılara çekilme olasılığı daha düşüktür. Altı yaşındaki Samet zayıf bir benlik tablosu gösteriyordu. Ailesi ya da arkadaşlarıyla bir araya gelmiyordu ve okul ya da sosyal aktivitelere uymuyor gibi görünüyordu. Annesi, Samet’in odasında kapalı kapılar ardında gittikçe daha fazla zaman harcadığını fark etti. Bir gün, odasında olduğunu bilmeden annesi kapıyı açtı ve onu mastürbasyon yaparken keşfetti. Akıllıca kapıyı kapattı. Oğlu utandırmak yerine annesi onuruna saygı duydu ve daha sonra babası ve annesi Samet ile birlikte konuşmaya karar verdi. Samet’in annesi, tartışma sırasında (çatışma değil) penisini “kendi benliğiniz” olarak adlandırdı. Samet’in babası, “penis” terimini yumuşak bir şekilde, anne ve oğlu rahat hissettiren bir kelime ile değiştirdi. “Eylem” le nadiren söz ettiler, daha ziyade bütün insanlar üzerinde yoğunlaştılar ve Samet’in ellerinin bulunduğu yere değil, yerine sabitleme ihtiyacı duyduklarına dikkat çekti. ‘’(Mastürbasyon davranışına değil toplum içerisinde ellerinin sabit durması gerektiğinin)’’ . Takip eden günler ve haftalar boyunca, Samet’in dış faaliyetlerde ve ailede daha rahat olmasına yardımcı oldular. Kapısı kapalıyken odasında daha az zaman harcamaya başladı.

– Korku taktiklerinden kaçının. İşte yıllar önce yetişkinlerin ağızlarından geldiği mastürbasyon hakkındaki korkunç efsanelerden bazıları: “Bunu tutarsanız, ellerinizde siğiller bulacaksınız.” “Kör olursunuz.”
Bunlar, korkan çocukları alışkanlıktan çıkarabilir, ancak sağlıksız cinsel tutumlara neden olan, haksız yere suçluluk duyar ve öz saygı zedelenmesi yaşanır. Ve çocuklar, bu tehditlerin gerçek olmadığını keşfettikten sonra, diğer cinsel konularda tavsiyeler şüpheli hale gelecektir. Çocuk-ebeveyn arası bağ zedelenmiş olacaktır.
Psikologlar, seksologlar ve çocuk doktorları, endişe etmek için herhangi bir sebep bulunmadığı konusunda kararlılar. Küçük çocuklarda mastürbasyon oldukça normal davranış. Çocuklar mastürbasyon, bir hastalığın normundan veya semptomundan dolayı bir sonuç değildir. Evet, “sorun değil”, ancak küçük bir çocuğun mastürbasyon sıklığını ve yoğunluğunu izlemek önemlidir. Ebeveynlerden yetersiz ve doğru yanıt verilmediğinde başka bir sorun ortaya çıkabilir.

SONUÇ

Sebepler genellikle farklıdır, ancak çocuğun duygusal durumu ile ilgilidir.
Bunlardan bazıları:
-İştah ve uykusunda birlikte eşlik eden sinirlilik artışı;
-Annenin veya babanın ayrılmasına neden olan ebeveynlerin boşanması;
-Sevgi eksikliği hisseden bir kardeş veya bir ebeveyni ile rekabetçi ilişki;
-Fiziksel veya duygusal aşırı yük;
-Faaliyetler ve çıkarların yokluğunda;
-Ailenin çatışmaları veya şiddeti;
-Fiziksel cezalar ve dayak.

Stres, kaygı, korku ve yalnızlığın varlığında, mastürbasyon eksik zevki elde etmek için mükemmel bir yol olur. Mastürbasyon, birikmiş büyük zihinsel stresin salıverilmesi için bir araç haline gelir. Çocuklar gerekli bakım, dikkat ve psikolojik doygunluk aldığında, mastürbasyon gibi bir çıkış ya da bir yer arayışında değillerdir. Bu durumun ana mekanizmasıdır ve bu alışkanlık çok erken yaşta /hormonal değişikliklerden önce bile ortaya çıkarsa , nedenini saptamak ve kaldırmak için yardımcı olabilecek bir uzmana danışmak önemlidir.
Çocuğun mastürbasyonunun fizyolojik nedenlerden kaynaklanması mümkündür: parazitler, alerjiler, şeker hastalığı, kötü hijyen, rahatsız edici iç çamaşırı ve diğerleri. Bunlar daha az yaygın nedenlerdir, ancak yine de onları tanımanız ve bu dinamikleri de kontrol etmeniz gerekir. Ebeveynin tepkisi çok önemlidir! Fark edilir edilmez ebeveynde ortaya çıkan soru – neden çocuğum bunu yapıyor?

Ne Yapmalıyız ?

Sakince çocuğunuzla konuşun, ona cinsel organların çok kişisel olduğunu ve ona herkese göstermenin iyi olmadığını açıklayın. Sadece doktora gösterilmeli ve onlar dokunabilmelidirler. Cinsel organların ellerinizle sık sık dokunulmasının onları kirletip enfeksiyona neden olabileceğini açıklayın. Kulağınızı sürekli çekip döndürdüğünüzde kırmızılaşacak ve çok zarar verecek bir örnek verin. Bu davranışla birlikte zihinlerinde düşünebilecekleri bir fikir atmış olursunuz. Çocuğun cinsel organlarının kişisel ve çok önemli olduğunu anlamaları gerekir. Annelik aşkı, mastürbasyon yapan çocuklar için çok önemlidir – çocuğunuza sarılın, uyumadan önce öpün. Ona daha fazla sevgi ve ilgi verin. Fiziksel aktivite de yardımcı olur – bir çocuğa sıçrama ve oyun oynamaya kalıcı olarak izin verilmiyorsa, harcanmamış enerjisi başka bir yönde gidebilir. Böyle bir yön mastürbasyondur. Oyunlar ve çocuğun duygularını, yeni hobilerini ve ilginç etkinliklerini ifade etme yeteneği – tüm bunlar çocuğu mastürbasyon arzusundan yönlendirip dağıtabilir.

Ne yapmamalıyız ?

Çocuğu asla davranışı yapmadığı için, özellikle de diğer aile bireyleri önünde tebrik etmemeliyiz.Ya da “Ne saçmalık yapıyorsun! Şimdi herkese ne yaptığını anlatacağım “dememeliyiz. Çocuğunuza cinsel organlarının kirli, kötü, ahlaksız, “Ona nasıl dokunabilirsin” gibi cümlelerle suçluluk duygusu veya his yaşatmayın!
Mastürbasyon için bir çocuğa asla cezalandırmamalıyız – bu çok doğal.
Çocuğunuza asla “mastürbasyon” için ilaç asla vermemelisiniz – sadece sinir heyecanını düşürmeye yönelik özel yardımlar etkili olabilir. Bir uzmanla temasa geçmelisiniz: psikolog, seksolog.
Çocuğa problemi ya da bunun tersini çok fazla hatırlatırsanız – bu konuda konuşmanın tamamen engellenmesi de bir hatadır- bu coçukta size karşı bir mekanizma haline getirebileceği durum haline gelebilir.. Kendi komplekslerinizi çocuğa aktarmamalı ya da mastürbasyonu “yasaklanmış bir şey” haline getirmemelisiniz .

Biz sadece çocuğun ilgisini güçlendireceğiz ve sırlarını çözmeye başlayacağız.

PSK ERDİNÇ MEMİŞ